Spasztikus bénulás

A spasztikus bénulás az izomerő csökkenésével és az izomtónus növekedésével jár, melyek miatt az érintett végtag ügyetlenné válik. Az alábbiakban a betegség tüneteit, kialakulásának okait ismertetjük.

Kezelések

A spasztikus bénulással diagnosztizált betegek kezelése otthonukban vagy rehabilitációs fekvőbeteg intézményben is történhet, személyre szabott rehabilitációs terv alapján. A kezelés módja a gyógyszeres kezeléstől a fizikoterápián át a sebészi beavatkozásig terjedhet. Az alábbiakban a legjellemzőbb kezelési módszereket és azok hatásait mutatjuk be.

Élet a spasztikus bénulással

A spasztikus bénulás megnehezíti olyan mindennapi tevékenységek elvégzését, mint az evés, a főzés, az öltözködés vagy a tisztálkodás. Éppen ezért az érintett betegeknek és a gondozásukban részt vevő hozzátartozóknak is szakmai támogatásra van szükségük. Az alábbiakban praktikus tanácsokkal és hasznos információkkal segítjük a mindennapok gördülékenyebbé tételét.

Gyakran ismételt kérdések

Mi a spasztikus izombénulás?

A spasztikus bénulás a stroke következménye, mely az esetek 19-38%-ában következik be. Az izomerő csökkenése mellett az izomtónus növekedése jellemző az érintett testrészre, mely mozgásnehézséget okoz.

A stroke után mennyi idővel alakul ki a spasztikus izomtónus?

A spasztikus bénulás kialakulhat a stroke-ot követő hetekben, hónapokban, első évben. Az esetek 20%-ában az agyvérzést követő 3 hónapon belül megjelenik. Ez nem egy újabb károsodás következménye, hanem a sérülés következtében idegrendszerben átrendeződés indul, mely eredménye a spaszticitás kialakulása.

Hogyan lehet felismerni a spasztikus bénulást?

A spasztikus bénulás elsősorban a felső (váll, könyök, csukló) és az alsó végtagokat (csípő, térd és boka) érinti. Az izmok nyújthatósága csökken, fájdalmas összehúzódások (görcsök) jelentkezhetnek. A spasztikus bénulás tünetei a következők lehetnek: végtagi merevség, fáradékonyság, izomgörcsök, akarattól független végtagmozgások, kóros végtagtartások, fájdalom.